Το προσωπικό του Τμήματος Πολιτικής Προστασίας και τα μέλη της εθελοντικής ομάδας ΄ΔΙΑΣ ΄ ευχαριστούν θερμά την εταιρεία DroneXprts και το κ. Νικόλαο Τσούμα για την ευγενική τους χορηγία στη δωρεά ενός Drone σταθερής πτέρυγας Parrot Disco.
![](http://idrones.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9955.jpg)
Ταυτόχρονα με τη δωρεά, η εταιρεία DroneXperts ολοκλήρωσε τις εργασίες αναβάθμισης του Parrot Disco σε 4G LTE Drone του Τμήματος Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Αρχαίας Ολυμπίας που είχε αναλάβει και το παρέδωσε έτοιμο προς χρήση.
![](http://idrones.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9956.jpg)
Το δεύτερο εκ των ανωτέρω εντάσσετε στο πρόγραμμα ZEPHYRUS Αρχαίας Ολυμπίας και όταν ολοκληρωθεί και η αναβάθμιση των μπαταριών σε li-ion για μεγαλύτερο χρόνο πτήσης θα αναλάβει πιλοτικά την επιτήρηση δασών.
![](http://idrones.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_9957.jpg)
Για τη νομιμότητα των πτήσεων ολοκληρώθηκε και η θεωρητική – πρακτική εκπαίδευση των μελών της εθελοντικής ομάδας ¨ΔΙΑΣ¨ στη χρήση ΣμηΕΑ από την Ακαδημία ΣμηΕΑ DroneXprts.