Με μία μεγάλη ανθρωποαλυσίδα μήκους 1 χλμ περιμετρικά του λιμανιού της Χίου, οι Χιώτες διαμαρτυρήθηκαν ειρηνικά για τα κλειστά κέντρα κράτησης προσφύγων-μεταναστών στα νησιά του Αιγαίου. Μικροί και μεγάλοι ένωσαν τη φωνή τους με κεντρικό σύνθημα “ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΘΟΛΟΣ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΒΙΑΛ ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ! ΣΥΓΧΡΟΝΑ GUANTANAMO ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΗΣΙΑ!”
![](http://idrones.gr/wp-content/uploads/2021/04/iygqwe7fgqw87g8734.jpg)
Στην κινητοποίηση παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων ο Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου Κώστας Μουτζούρης καθώς και ο Βουλευτής Χίου του Σύριζα Ανδρέας Μιχαηλίδης.